Sohbete Başla

Çocuklarda alerji belirtileri ve tedavisi

Alerjiler son derece yaygındır. Alerjiler, vücudun bağışıklık sisteminin bir kısmının, normalde vücudu yabancı maddelerden korumaya yardımcı olan karmaşık özel hücreler ve dokular ağının aşırı reaksiyonudur. Vücudun bağışıklık sistemi, genellikle yabancı veya potansiyel olarak zararlı maddelere tepki verdiği gibi bazen zararsız olan maddelere de yanlış tepkiler verebilir. Sonuç olarak, bağışıklık sistemi, bu yabancı veya potansiyel olarak zararlı maddelerle savaşmak için kan akışına salınan IgE antikorları ve histamin gibi maddeler üretir. Bu vücudun farklı bölgelerinde bir reaksiyon başlatır ve alerji belirtileri gelişir. Alerjik reaksiyonlardan etkilenebilecek bazı organlar gözler, burun, cilt, akciğerler ve sindirim sistemidir.Alerjik reaksiyonları tetikleyen maddeler alerjenler olarak bilinir. En yaygın alerjenler gidalardır (özellikle süt, yumurta, kuruyemiş, soya, buğday, çilek, balık ve kabuklu deniz ürünleri). Bazı hayvanlar (arılar vb.), polen, çimen, hayvan kepeği (köpekler, kediler, atlar, tavşanlar), evde oluşan tozlar, küf sporları, bazı kimyasallar (örneğin sigara dumanı) ve bazı ilaçlar, özellikle antibiyotikler yaygın alerjenlerdir.

Alerji belirtileri

Alerjiler, çocuğun yaşına ve vücuttaki hangi organın alerjik reaksiyondan etkilendiğine bağlı olarak birçok farklı belirtilere neden olabilir.

Alerjik reaksiyon cildi etkileyerek döküntüye neden olabilir. Kurdeşen yaygın bir alerjik belirtidir.

– Sindirim sistemi alerjileri mide bulantısı, kusma, ishal ve mide kramplarına neden olabilir.

Burnu etkileyen alerjiler en yaygın olanıdır ve genellikle solunum sistemini etkileyen alerjenlerden kaynaklanır.

– Saman nezlesi veya alerjik rinit adı verilen burun alerjileri, nefes darlığı veya burun akıntısına, hapşırmaya, öksürüğe, göz kızarmasına ve sulanmasına neden olabilir.

Alerjisi olan küçük cocuklarda astım semptomları olabilir: hızlı, az nefes alma, hışıltı ve kuru öksürük.

Anafilaktik alerjik reaksiyonlar

Nadir durumlarda alerjik reaksiyon hayatı tehdit edici olabilir; buna anafilaksi denir. Bir anafilaktik reaksiyon, genellikle vücudun birden fazla bölümünü etkiler ve şiddetli olabilir. Hızlı bir şekilde gerçekleşebilir. Tedaviye hemen başlanmazsa hayatı tehdit edebilir.

İlk semptomlar genellikle kaşıntı, ağız, dudak ve boğazda yanma veya karıncalanma hissidir. Gözlerin, ağzın ve dudakların çevresinde şişmeler olabilir ve bu durumu genellikle cilt döküntüsü takip edebilir. Ağız ve boğazdaki mukoza zarları şişerek yutma ve solunumda zorluklara neden olabilir.

Anafilaksi ayrıca dolaşımı da etkileyebilir ve çocuğun cildi soluk, soğuk ve terli olabilir. Kan basıncı düştükçe nabız artar ve çocuk bayılma tehlikesiyle karşı karşıya kalır. Diğer anafilaksi semptomları, karın ağrısı, kusma, ishal, kramplar ve uyuşukluktur.

Alerji tedavisi

Çocuğunuzun alerjisi olabileceğinden şüpheleniyorsanız, bir doktora başvurun. Bazı durumlarda, doktor tanı koymak için bazı kan veya cilt testleri isteyebilir. Astım belirtileri varsa, akciğer fonksiyon testi de uygun olabilir. Bu önlemlere rağmen belirtiler devam ettiğinde, çeşitli alerji ilaçları kullanılabilir. Bazı ilaçlar alerjik durumlar başlamadan önce alerjik reaksiyonları durdurur veya yavaşlatır. Bu ilaçlar burun spreyleri, göz damlaları, ağızdan alınan haplar veya sıvılar şeklinde olabilir. Alerjene karşı antikorlar üreterek çalışırlar, gelecekte oluşabilecek ciddi alerjik reaksiyonları önlerler.

Daha önce anafilaktik veya ciddi alerjik reaksiyonu olan çocuklar, alerjik reaksiyon durumunda enjekte edebileceği bir doz epinefrin taşımalıdır. Epinefrin, solunumu artırmak, kan basıncını artırmak ve alerjik reaksiyonu azaltmak için hava yollarını açmaya yardımcı olan bir hormondur. Ciddi alerjik reaksiyon durumunda çocuk hemen acil servise götürülmelidir. Bu alerjilerde lütfen cok dikkatli olmaliyiz bunu hissettigimizde doktorlara basvurmaliyiz.

Bitki çaylarının vazgeçilmezleri

Etiketler:

Bu yazı toplamda 310 kişi tarafından görüntülendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yorumlar

Biz Kimiz?

Chat Sohbet Hizmeti Veren Chat Odaları

Chat Odaları günümüzdeki bütün sohbet sitelerinin imrendiği, arama motorlarında üst sıralarda olmak istediği en eski kelimelerden biridir. Chat Odaları kelime anlamı olarak içerisinde Chat Yapılan Odalara sahip Chat Sitesidir. Chat Sohbet ile denk düşen kelime grubundadır. ChatOdalarin.COM olarak ana kelimemiz olarak belirlenmiştir. Kullanıcılarına Chat sitesinin hizmet vermesi gereken bütün odalara sahip bir sohbet sitesidir. Mobil Chat Odaları ve Bedava Chat Odaları gibi yan kelimelerde de hizmetleri bulunmaktadır. İnsanların bedava olarak sohbet edebilmesi için kurulmuştur. Kullanıcılarına vermiş olduğu ücretsiz chat hizmetini en kaliteli şekilde kullanıcıları ile buluşturmayı misyon belirlemiştir. Chat ve Chat Sohbet hizmetimizin Kalitesini bizzat ziyaret ederek tecrübe edebilirsiniz.

ChatOdalarin.COM Sitesinin Farkı Nedir ?

Chat Sitemizde verilen Chat Odaları hizmetimizin diğer hizmet veren sitelere nazaran bazı artıları bulunmaktadır. Chat Odaları hizmeti sadece kaliteli bir sohbet sitesi kurmakla kalmayan, çeşitli farklı etkenlerede ihtiyaç duyulan, profesyönel bir oluşumdur. Kurulan Chat Sohbet sitesinin kalitesinden sonra o sitenin gerekli seviyelere çıkabilmesi için tecrübe ve bilginin önderliğinde büyük zamanlar ayırarak çalışmalar yapılması gerekmektedir. Bu durumları göz önüne aldığımızda Chat Odaları kelimesini kullanan binlerce siteden sadece 20 30 tanesini başarılı sayabiliriz. Bu rakamı yüzdeye vurmak gerekirse ortalama yüzde beş ile on arasında değişen çok düşük bir başarı oranı ortaya çıkmaktadır. 2019 Ocak ayının son günlerinde kurulan sitemiz çalışmalarına aralık vermeden devam etmektedir. Sitemizin farkını yapılan çalışmaları ile birlikte Chat sever bütün kullanıcılar yakından bizzat göreceklerdir.

Chat Yapmak Güvenli midir ?

Chat yapmak bazı kullanıcıların güvenlik konusunda kafasında soru işaretleri bırakabilir. Peki Nedir Bu Sorular ve cevapları ? Chat Sohbet siteleri içerisinde sohbet etmek güvenlik açısından teşkil edermi gibi bir çok endişe verici soruları duyar gibiyim. Kullanıcılarımıza kendi sitemiz ile bilgi vermek gerekirse, Chat sitemizde hiç bir özel bilgi paylaşımında bulunmanız gerekmemektedir. Üstelik Ssl protokolü ile kullanıcı bilgileri korunmaktadır. Bilinçli olarak zarar vermek için kurulan ve sohbet sitesi kılığında barınan siteler haricinde sadece bizim chat sitemiz değil, hizmet veren bütün chat siteleri artık kullanıcı güvenliğini ön planda tutmaktadır. Chat Yapmak ve Chat Odaları'na giriş yapmak yüzde yüz güvenlidir.

Almanya Sohbet | Bedava Sohbet | Sohbet Odaları | islami Sohbet| Mynet Sohbet | Sohbet | Chat Odaları |
Created By RomeO