Sohbete Başla

Koronavirüs Covid-19 Belirtileri neler, neden ölümlere yol açıyor?

Covid-19 Belirtileri Nelerdir?

Covid-19’un en yaygın belirtileri yüksek ateş, öksürük, solunum güçlüğüdür. Hastaların önemli çoğunluğu (yaklaşık % 80) özel tedaviye ihtiyaç duymadan iyileşir. Yüksek tansiyon, diyabet, kanser, kalp problemleri ve akciğer hastalıkları gibi altta yatan ciddi tıbbi sorunlara sahip kişilerde hastalık daha ağır ve riskli seyretmektedir.

Covid-19 Nasıl Bulaşır? 

Covid-19 virüsü solunum yolu ile (damlacık enfeksiyonu) bulaşmaktadır. Virüs enfekte olmuş kişilerden öksürük ve aksırma yoluyla açığa çıkan damlacıklarla ve hastaların  bu şekilde kontamine ettiği ve enfeksiyonu saçtığı (kapı kolu, masa üstü, klavye gibi  yüzeylerden, göz, ağız ve burun mukozasına temas ile bulaşabilir.
Hasta kişiyle 15 dakikadan daha uzun süreli yakın temasta bulunmak ve/veya yaklaşık 1 metre veya daha yakınında olmak hastalığın bulaşma ihtimalini bu oranda arttıracaktır.

Hastalığın esas bulaşma yolu, enfekte olmuş ve buna bağlı öksüren hasta tarafından etrafa saçılan solunum damlacıklarıdır. Hiç belirti vermeyen bir kişiden başkasına Covid-19 virüsü bulaşma riski ise çok daha az olasılık dahilindedir.

Hastalığın inkubasyon (kuluçka ) süresi sağlık otoritelerince 2 ile 14 gün arası olarak belirtilmektedir.
Coronavirüsler yapıları gereği genel olarak dış ortamda uzun süre dayanıklılığı bulunmayan virüslerdir.
Virüsün bulaştığı yüzeylerde canlılığını devam ettirme süresi 2 ile 3 saat arasındadır. Diğer bazı virüsler kalma süresi 24 saati bulabiliyor, ama Coronavirüs 2 saat sonra etkisini yitiriyor.

Covid-19 Enfeksiyonu Kimler İçin Risklidir?

Yaşlı kişiler, kronik hastalığı olanlar ve bağışıklık sistemi bozuk olanlar daha risk altındadır.
80 yaş ve üzeri hastalığa yakalanan kişilerde ölüm oranı %14.8 iken;
10-39 yaş aralığında bu oran %0,2’dir.
0-9 yaş arası çocuklarda şu ana kadar ölüm hiç olmamıştır.

Covid-19’dan Nasıl Korunuruz?


Virüsten korunmak için el temizliği ve ellerin sabunlu suyla yeterince yıkanması en pratik ve kolay korunma yoludur. Eller en az 30 saniye boyunca sabun ve suyla yıkanmalı, sabun ve suyun olmadığı durumlarda  ise alkol bazlı el antiseptiği kullanılmalıdır. Piyasada antiseptik veya anti-bakteriyel içeren sabunlar da mevcuttur.Ancak kalitesine güvendiğimiz normal bir sabunun kullanılması koruyuculuk olarak yeterlidir.

Eller mümkün olduğunca boynumuzdan yukarıya, ağız burun ve gözlere temas ettirilmemelidir.Buna dikkat etmez isek hastalık bulaşması için bir zemin hazırlamış oluruz.

Solunum yolu hastalığı bulunan insanlarla temas edilmekten mümkün olduğunca kaçınılmalıdır.

Covid-19 dan Korunmak İçin Maske Kullanmamız Gerekiyor mu?

Bugün için ülkemizde sağlıklı kişilerin maske kullanmasına gerek yoktur. Herhangi bir viral solunum yolu enfeksiyonu geçirmekte olan kişinin öksürme veya hapşırma sırasında burun ve ağzını tek kullanımlık kağıt mendil ile örtmesi, kağıt mendilin bulunmadığı durumlarda ise dirsek içini kullanması gerekmektedir.

Hasta kişinin kalabalık yerlere girmemesi, eğer girmek zorunda kalıyorsa tıbbi maske kullanması önerilmektedir.

Bitki çaylarının vazgeçilmezleri

Etiketler:

Bu yazı toplamda 273 kişi tarafından görüntülendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yorumlar

Biz Kimiz?

Chat Sohbet Hizmeti Veren Chat Odaları

Chat Odaları günümüzdeki bütün sohbet sitelerinin imrendiği, arama motorlarında üst sıralarda olmak istediği en eski kelimelerden biridir. Chat Odaları kelime anlamı olarak içerisinde Chat Yapılan Odalara sahip Chat Sitesidir. Chat Sohbet ile denk düşen kelime grubundadır. ChatOdalarin.COM olarak ana kelimemiz olarak belirlenmiştir. Kullanıcılarına Chat sitesinin hizmet vermesi gereken bütün odalara sahip bir sohbet sitesidir. Mobil Chat Odaları ve Bedava Chat Odaları gibi yan kelimelerde de hizmetleri bulunmaktadır. İnsanların bedava olarak sohbet edebilmesi için kurulmuştur. Kullanıcılarına vermiş olduğu ücretsiz chat hizmetini en kaliteli şekilde kullanıcıları ile buluşturmayı misyon belirlemiştir. Chat ve Chat Sohbet hizmetimizin Kalitesini bizzat ziyaret ederek tecrübe edebilirsiniz.

ChatOdalarin.COM Sitesinin Farkı Nedir ?

Chat Sitemizde verilen Chat Odaları hizmetimizin diğer hizmet veren sitelere nazaran bazı artıları bulunmaktadır. Chat Odaları hizmeti sadece kaliteli bir sohbet sitesi kurmakla kalmayan, çeşitli farklı etkenlerede ihtiyaç duyulan, profesyönel bir oluşumdur. Kurulan Chat Sohbet sitesinin kalitesinden sonra o sitenin gerekli seviyelere çıkabilmesi için tecrübe ve bilginin önderliğinde büyük zamanlar ayırarak çalışmalar yapılması gerekmektedir. Bu durumları göz önüne aldığımızda Chat Odaları kelimesini kullanan binlerce siteden sadece 20 30 tanesini başarılı sayabiliriz. Bu rakamı yüzdeye vurmak gerekirse ortalama yüzde beş ile on arasında değişen çok düşük bir başarı oranı ortaya çıkmaktadır. 2019 Ocak ayının son günlerinde kurulan sitemiz çalışmalarına aralık vermeden devam etmektedir. Sitemizin farkını yapılan çalışmaları ile birlikte Chat sever bütün kullanıcılar yakından bizzat göreceklerdir.

Chat Yapmak Güvenli midir ?

Chat yapmak bazı kullanıcıların güvenlik konusunda kafasında soru işaretleri bırakabilir. Peki Nedir Bu Sorular ve cevapları ? Chat Sohbet siteleri içerisinde sohbet etmek güvenlik açısından teşkil edermi gibi bir çok endişe verici soruları duyar gibiyim. Kullanıcılarımıza kendi sitemiz ile bilgi vermek gerekirse, Chat sitemizde hiç bir özel bilgi paylaşımında bulunmanız gerekmemektedir. Üstelik Ssl protokolü ile kullanıcı bilgileri korunmaktadır. Bilinçli olarak zarar vermek için kurulan ve sohbet sitesi kılığında barınan siteler haricinde sadece bizim chat sitemiz değil, hizmet veren bütün chat siteleri artık kullanıcı güvenliğini ön planda tutmaktadır. Chat Yapmak ve Chat Odaları'na giriş yapmak yüzde yüz güvenlidir.

Almanya Sohbet | Bedava Sohbet | Sohbet Odaları | islami Sohbet| Mynet Sohbet | Sohbet | Chat Odaları |
Created By RomeO